Śliczny uśmiech i zdrowe ząbki od najmłodszych lat

Mleczne zęby i niepełne uzębienie przedszkolaków to z pewnością słodki widok, jednak kiedy perełki zamieniają się w czarne węgielki często rodziców ogarnia przerażenie, co zrobić, by uśmiech ich dziecka nie wyglądał tak koszmarne, a co najważniejsze, by nie rozwinęły się choroby jamy ustnej. Inni rodzice natomiast nie przywiązują wagi do mleczaków swoich pociech, ponieważ i tak wypadną i zostaną zastąpione przez zęby stałe – to oczywiście duży błąd, którego należy szczególnie unikać. Pojawia się więc pytanie, jak dbać o uśmiech dziecka i zapewnić mu zdrowy i piękny uśmiech.

Z pewnością ważne jest ograniczenie słodyczy, bo cukier i skrobia to dwa składniki wyjątkowo szkodliwe dla zębów, wywołujące próchnicę, a potem ciężko przywrócić zdrowie jamie ustnej malucha. W diecie dziecka powinno znajdować się dużo mleka, ryby, owoce i warzywa, a do picia szczególnie polecana jest zwykła woda i gorzka herbata. Już u niemowlęcia powinniśmy postarać się usunąć osad za pomocą wilgotnej chusteczki, czy gazika.

Małe dziecko potrzebuje pomocy rodziców przy myciu ząbków, dlatego szczotkujemy je 2-3 minuty, pastą z fluorem, zaczynając od powierzchni żujących. Ważne są także regularne wizyty u stomatologa, chociaż dzieci za nimi nie przepadają. Można wtedy wyczyścić zęby, wypełnić ubytki, czy pomóc w zwalczeniu próchnicy.

Można uprzyjemnić codzienną higienę przez użycie specjalnych past dla dzieci o przyjemnym, owocowym smaku i odpowiedniej zawartości fluory. A jeśli dziecko polubi codzienne mycie zębów i przyzwyczai się do tego rytuału potem będzie już tylko łatwiej.