Odyn

Mitologia nordycka obfituje w wiele ciekawych historii dotyczących kultury skandynawskiej. Jedną z najważniejszych postaci, która jest bohaterem wielu mitów jest oczywiście największy bóg Normanów, stwórca świata czyli Odyn. Odyn według mitologii nordyckiej stworzył świat z ciała lodowego giganta Ymira, którego zabił wraz z braćmi Wilim i We.

Atrybutami tego boga były dwa kruki, dwa wilki i włócznia Gungnir, dzięki której każda bitwa kończyła się zwycięsko. Odyn według wikingów był przedstawicielem wielu cnót, przede wszystkim mądrości i odwagi. Jeden z mitów mówi o tym, że Odyn dla wiedzy płynącej ze studni oddał swoje oko mędrcowi strzegącemu dostępu do tej studni.

Dzięki temu zdarzeniu Odyn był doskonałym strategiem, sprytnym i przebiegłym w boju. Normanowie wierzyli, że jeśli wojownik wykaże się odwagą i chwalebnie umrze podczas walki, Odyn wyśle swoje córki – Walkirie, by zabrały go do jego pałacu – Valhalli. Tam największy z bogów wyprawiać miał słynne uczty, a zasłużeni w boju razem z nim czekali na ostateczną walkę, którą stoczą w dniu Ragnarök.