O dziąsła także trzeba dbać!

Zdrowe zęby to podstawa pięknego uśmiechu i dobrego samopoczucia, jednak często zapominamy, że samo szorowanie zębów nie wystarczy, by utrzymać zdrowie całej jamy ustnej. Coraz częściej zarówno stomatolodzy, jak i nawet reklamy past i szczotek do zębów alarmują, jak ważne jest również dbanie o zdrowe dziąsła.

Dlatego nie wystarcza jedynie mycie zębów, nawet bardzo regularne i staranne – od dzisiaj zaczynamy troszczyć się także o dziąsła. Najbardziej szkodliwa jest płytka nazębna, którą możemy zobaczyć przyglądając się bliżej naszemu uzębieniu – jest to nieestetyczna żółta lub szarawa powłoka.

Płytka nieusuwana przez dłuższy czas może przemienić się w kamień, przynosząc katastrofalne skutki dla stanu zdrowia naszych dziąseł. Podczas szczotkowania nie odsuwajmy dziąseł – bardzo ważne, by delikatnie je masować, wiele szczoteczek ma po drugiej stronie części z włosiem specjalne wypustki, które to umożliwią.

Natomiast zbyt agresywne szczotkowanie może dziąsła podrażnić, a nawet wywołać choroby, czy zakażenia. Ważne jest także stosowanie nici dentystycznych, przez co można dużo łatwiej usunąć wszelkie zanieczyszczenia, również płyn do ust działa antybakteryjnie i zapewni naszym dziąsłom zdrowie przez dłuższy czas.

Dobry trening dla dziąseł to spożywanie potraw wymagających dłuższego żucia, czy gryzienia, jednak wielogodzinne żucie gumy może być również szkodliwe. Jak wszędzie i tutaj trzeba zachować równowagę.

Choroby dziąseł mogą być także genetyczne, stymulowane stresem, bądź stanami obniżonego nastroju, dlatego tak ważne jest rozpoznanie problemu i konsultacja stomatologiczna.