Instalacje alarmowe w budynkach biur

Instalacje alarmowe wykonywane są przez specjalistyczne firmy, które trudnią się nie tylko w samej sprzedaży sprzętu, ale również montażem oraz konserwacją, a często również samym monitoringiem. Cena oraz czas montażu zależy od zaawansowania sprzętu oraz wielkością budynku.

Niektórzy wybierają proste rozwiązania, czyli instalują czujniki wraz z panelem, na którym znajduje się klawiatura. To na niej wprowadzany jest nadany przez klienta kod, który każdorazowo wprowadzany jest przy aktywacji oraz dezaktywacji alarmu.

Czujniki mogą być instalowane poprzez połączenia kabli idących do centrali, ale mogą być bezprzewodowe, co zdecydowanie skraca czas samego montażu. Instalacje są przeznaczane nie tylko do wnętrz budynków, ale również na zewnątrz wówczas niezwykle ważne jest, aby sprzęt był dostosowany do zmiennych czynników atmosferycznych.

Instalacja musi być również dyskretna, nikt nie chce szpecić ani elewacji budynku a tym bardziej wnętrza. Dodatkowo musi być na tyle intuicyjna by nie tylko pracownicy firm ochroniarskich potrafili je obsłużyć.

Bez względu na to czy jest to instalacja z użyciem kabli czy bezprzewodowa powinna być systematycznie sprawdzana na przykład poprzez uruchomienie alarmu, ponieważ może zdarzyć się sytuacja, że któryś z czujników będzie rozładowany, przez co alarm może się nie załączyć wtedy, kiedy powinien. Najczęściej na czujnikach są tak zwane sygnalizatory, czyli diody, które świecą w odpowiednim kolorze wtedy, kiedy wszystko działa poprawnie lub w innym kolorze, kiedy nie działa.