Gwarancja

Gwarancja jest to zobowiązanie producenta, sprzedającego towar, że produkt będzie miał określone parametry jednocześnie przez określony czas w umowie producent lub sprzedający zobowiązuje się do serwisowania produktu w przypadku jego uszkodzenia wyłączając różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, czyli z perspektywy sprzedającego możliwie wyrządzone przez posiadacza produktu.

Gwarancja udzielana jest na podstawie paragonu, faktury lub dodatkowym dokumentem, na którym powinien widnieć okres gwarancyjny oraz pieczęć sprzedającego.

Podczas robienia zakupów na raty bardzo często sprzedawcy proponują w ramach zawieranej umowy dodatkową gwarancję z możliwością wydłużenia jej za dodatkową opłatą.

Chociaż zwykle w euforii zakupów nowego przedmiotu nie wybiegamy tak daleko w przyszłość i nie przewidujemy tego, że na skutek eksploatacji przedmiot może ulec zniszczeniu i zdecydowanie łatwiej jest naprawić go w ramach gwarancji niżeli kupować części, które prawdopodobnie po jakimś czasie będą wycofane i wymiana będzie polegała na wymianie na używane części.