Bitwa pod Hastings

Wilhelm Zdobywca na zawsze uwiecznił swoje imię na kartach historii podczas bitwy, która zmieniła losy całej Europy. Na przełomie lipca i sierpnia 1066 roku Wilhelm Zdobywca zgromadził flotę, która uderzyć miała na armie angielskie z ziem księstwa Normandii.

Powodem inwazji były losy państwa Angielskiego po śmierci króla Anglii Edwarda Wyznawcy. Do sukcesji zostało wytypowanych dwóch kandydatów; wspomniany Wilhelm, daleki kuzyn króla, któremu przed laty obiecał tron oraz jego szwagier Harold, hrabia Wesseksu.

Decydująca bitwa rozstrzygnęła się pod miejscowością Hastings 14 października 1066 gdzie wikingowie rozgromili armię Harolda, który zginął podczas walki ugodzony strzałą w oko. Po śmierci Harolda nic nie było w stanie zatrzymać armii Normandzkiej przed wkroczeniem do Londynu i przejęciem władzy.

Wilhelm Zdobywca został koronowany na króla Anglii dając początek długim rządom dynastii normandzkiej, która władała Anglią przez ponad 300 lat. Rządy Wilhelma przyczyniły się do rozwoju państwa, a podczas królowania jego dynastii zbudowano wiele fortów i twierdz, które stały się podstawą defensywy Anglii.